Život v novom dome

Miroslav a Ilona si vyskúšali bývanie v byte, aj v rodinnom dome. Rodinný dom im vyhovoval viac a preto sa rozhodli postaviť si vlastný.

Miroslav a Ilona síce túžili po vlastnom dome, no ani sa im nesnívalo o tom, že ho budú môcť postaviť aj bez nasporených peňazí. To však ešte nevedeli o možnostiach, ktoré klientom ponúkajú Ekonomické stavby.

Aké bolo vaše prvé spoločné bývanie?
“Keď sa nám narodila dcéra, bývali sme v byte. Život v meste nám však nevyhovoval a neskôr sme našli rodinný dom, ktorý sme si prenajali, aby sme si vyskúšali bývanie v dome. Dcérke sme chceli dopriať záhradu a psíka. Pre nás bolo bývanie na vidieku snom.”

Prečo ste nezačali stavať skôr?
“Predtým na stavbu domu neboli vhodné podmienky. Dcéra chodila na základnú školu a nechceli sme jej sťahovaním spôsobiť veľké zmeny. Keď však školu dokončila, určitým spôsobom nás to oslobodilo a začali sme hľadať možnosti, ako dom postaviť. Mysleli sme si, že bez nasporených peňazí to nebude možné, no potom sme natrafili na ponuku Ekonomických stavieb. Zaujal nás program “Nulová hotovosť”. Hneď sme si dohodli osobné stretnutie. Sami sme neverili tomu, že by to bolo možné, ale Ekonomky nás presvedčili o tom, že dom dokážeme postaviť aj bez nasporených peňazí.”

Mali ste jasnú predstavu o tom, aký dom chcete?
“Najprv sme zvažovali drevodom, kvôli jeho nižšej cene. Nakoniec sme si však vybrali murovaný dom. V katalógu na prvý pohľad zaujal dom Paula 2. Spĺňal všetky naše dispozičné aj vizuálne požiadavky. Rozhodli sme sa rýchlo, bolo to jednoduché, lebo sme vedeli, čo chceme.”

Hľadali ste pre dom aj pozemok?
“Áno, pozemok sme nemali, takže s vyhľadaním vhodného pozemku nám pomohli Ekonomky. Jeho financovanie prebiehalo tak isto s pomocou ES.”

Nakoľko ste pri stavbe domu “priložili ruku k dielu”?
“Dom sme si dali postaviť “na kľúč”, pretože nám vyhovovala možnosť mať všetko zaistené stavebnou firmou. Na nový dom sme sa tešili a chceli sme bývať čo najskôr. Svojpomocne by sme neboli schopní stavbu budovať nie len kvôli pracovnej vyťaženosti ale aj z dôvodu nedostatku skúseností. Takto nám stavebná spoločnosť vyriešila všetko od administratívy až po výstavbu a odovzdala hotový dom, ktorý stačilo už len zariadiť.”

Ako dlho trvala výstavba domu “na kľúč”?
“S výstavbou sa začalo približne tri mesiace od kúpy pozemku a získania stavebného povolenia. Stavba celkovo trvala necelých 9 mesiacov. Chodili sme sa tam pozrieť skoro každý deň.”

Čo pre vás nový domov znamená?
“Nový domov pre nás znamená najmä istotu. Keďže v prenajatom dome sme si neboli istý, dokedy v ňom budeme môcť bývať, bývanie v dome nám dáva okrem iného aj veľký pokoj na duši. Výhodou je aj súkromie a v neposlednom rade realizácia veľkého sna. Máme radi bývanie na vidieku. A našu dcérku teší, že môže mať psa, mačku a pozývať si kamarátky do kráľovstva svojej detskej izby.”

Ilona a Miroslav