Zo sna do reality

Pán Peter žil so svojou štvorčlennou rodinou v malom byte o výmere 52 metrov štvorcových. Ich potreba presťahovať sa do väčšieho rástla spolu s tým ako rástli deti. Najskôr sa uspokojili s myšlienkou kúpy troj-izbového bytu. Potom však prišlo niečo lepšie.

Pán Peter totiž túžil po vlastnom dome. Väčší byt by bol iba kompromis, akýsi ústupok voči svojim snom z dôvodu financií. Neprestal však snívať a aktívne hľadal cestu, ako žiť na úrovni, ktorú si jeho rodina zaslúži.

Čo vás presvedčilo o tom, že stavbu domu nakoniec zvládnete?

„Na internete som našiel stavebnú spoločnosť. Klikol som si na záložku Programy, kde som našiel možnosť začatia stavby aj s nulovou hotovosťou. Ako som tak čítal ďalej, mal som pocit, že konečne prišiel čas na veľký krok pre moju rodinu.”

Podľa čoho ste si vyberali stavebnú firmu?

„Bol som rozhodnutý a ďalej som nehľadal. Veľký výber typových domov, možnosť zadarmo upraviť hotový projekt a prispôsobiť ho svojim potrebám, vybavenie administratívy, ohlasy mnohých spokojných zákazníkov a roky skúseností… Cítil som, že to bude pre nás správna voľba.”

Mali ste presnú predstavu o tom, aký dom chcete?

„Na úplnom začiatku sme zvažovali, či si zvoliť drevostavbu, alebo murovaný dom. Zozbierali sme si informácie, výhody a nevýhody každého z nich a z dôvodu väčšej životnosti a udržateľnosti hodnoty v čase sme sa rozhodli pre overenú klasiku – murovaný dom.”

Aký dom ste si vybrali?

„Páčilo sa nám ich hneď niekoľko. Nakoniec zvíťazil dom s názvom Kristína. Presvedčil jednoduchým dizajnom a zmysluplnou dispozíciou.”

Nechali ste si upraviť projekt typového domu?

„Chýbala nám jedna miestnosť, kam by sme poodkladali všetky pomôcky na upratovanie, náradie a sezónne veci. Niečo ako technická miestnosť. A tak sme spolu s projektantom našli spôsob, ako dom rozšíriť tak, aby sme v ňom mali všetko, čo potrebujeme.”

A čo financovanie nového domu? Zvládate to?

„Kúpu pozemku a stavbu sme pokryli hypotékou, ktorú nám sprostredkovala stavebná firma. Využili sme aj preklenovací úver, Chytrý nájom a Nulovú hotovosť. Úrokovú sadzbu hypotéky sme si znížili tak, že sme ručili nehnuteľnosťou svojich rodičov. Takto sme si už boli istý, že stavbu domu finančne zvládneme.”

Ako spomínate na priebeh stavby?

„Priebeh stavby sme pravidelne sledovali a postupne sme boli kontaktovaní rôznymi odborníkmi – pokladanie strešnej krytiny, realizácia okien, dverí, odkvapov atď.

Väčšinou sme si nechali poradiť a zvolili sme si prevažne drahšie, ale kvalitnejšie materiály. Veríme, že táto väčšia počiatočná investícia bude ale spoľahlivejšia.”

Ako sa vám v novom dome býva?

„Dnes už spokojne bývame vo svojom vytúženom dome. Keďže sme sa sťahovali z bytu o polovičnej výmere, už by sme si nevedeli predstaviť vrátiť sa naspäť. V dome sme si všetci našli svoje miesto a všetky naše veci majú poriadok. Prác v dome a jeho okolí pochopiteľne pribudlo, no ak robíme na svojom, nie je to prácou, ale radosťou.”