Túžba po vlastnom bývaní

Tridsaťjeden ročný Lukáš povedal dosť bývaniu u rodičov a postavil si svoj vlastný dom v blízkosti toho rodičovského.

Myslieť na budúcnosť a vyriešiť potrebu vlastného bývania v mladom veku, ideálne ešte pred tým, ako nám prídu do života deti, je nie len rozumné ale aj menej problematické.

Ľahšie získate hypotéku na bývanie, ktorú splatíte ešte v produktívnom veku, žijete s dobrým pocitom väčšej stability v živote, s pocitom väčšej istoty. No a tiež sa vyhnete zhonu okolo stavby za prítomnosti malých detí.

Prečo ste sa rozhodli stavať?

„Býval som u rodičov a mal som potrebu osamostatniť sa. Chcel som svoj vlastný dom a chcel som si potrebu vlastného bývania naplniť ešte predtým, ako príde do môjho života rodina a deti. Myslím, že aj vďaka tomu som jednoduchšie získal hypotéku.”

Ako dlho vám trvalo vybavenie hypotéky?

„Hypotéku som získal do troch mesiacov.”

Aký bol postup? Oslovili ste stavebnú firmu?

„Áno, rozhodol som sa pre stavebnú firmu. Vybral som si jeden z katalógových domov, projekt som si dal mierne upraviť. Niektoré miestnosti som si prial zväčšiť. Keďže som vlastnil pozemok, stačilo už len vybaviť hypotéku. Tú mi schválili pomerne rýchlo a so stavbou sa mohlo začať.”

Aké ste mali predstavy o stavbe svojho prvého domu?

„Túžil so bývať rýchlo, ideálne do roka. Aj to bol dôvod, prečo som oslovil stavebnú firmu. Osobné skúsenosti so stavbou nemám a tak mi prišlo vhodné osloviť profesionálov. Čomu som v konečnom dôsledku aj vďačný, pretože mi to v mnohom uľahčilo priebeh stavby.”

Ako stavba prebiehala?

„Po spísaní zmluvy a schválení spomínanej hypotéky sa začalo stavať. Bolo to na jar. Stavba išla dobre, nepriaznivé počasie ju predĺžilo možno o dva mesiace, no do roka bol dom postavený.”

Aký prínos mala pre vás spolupráca so stavebnou spoločnosťou?

„Stavebnej spoločnosti som vďačný za všetky odborné rady a vybavenie administratívy na úradoch, čo mi ušetrilo množstvo času.”

Máte už na svojom dome všetko hotové?

„Interiér domu je už do veľkej miery hotový, no na pozemku ma čaká ešte množstvo práce. Plánujem dokončiť vonkajšie terénne úpravy, oplotenie a výsadbu záhrady.”