Užívam si bývanie v novom

Pán Jiří predal starší, veľký rodinný dom a teraz býva v krásnej, energeticky úspornej novostavbe. Prečo si dal postaviť nový dom “na kľúč”?

Život každého z nás prináša mnoho zmien. Náš vnútorný svet, naše názory a spôsob života sa časom menia a spolu s nimi sa mení aj naše okolie. Pán Jiří býval so svojou ženou a dvoma deťmi vo veľkom dome. Keď však deti povyrástli, s partnerkou sa rozišiel a dom zostal jemu. Bol preňho ale príliš veľký a tak sa ho rozhodol predať a začať odznova.

Jeho plán bol jasný – dať si postaviť nízkoenergetický dom “na kľúč”. Mal dostatok financií a jeho prioritou bolo postaviť dom čo najskôr a kvalitne. Oslovil preto profesionálnu stavebnú firmu Ekonomické stavby.

Prečo ste sa rozhodli pre stavebnú firmu a čo vás zaujalo na Ekonomických stavbách?

“Stavebnú firmu som sa rozhodol osloviť preto, lebo som chcel mať dom postavený čo najrýchlejšie a kvalitne. Ja so stavbou domu skúsenosti nemám a viem, že by to trvalo dlhšie. Bolo pre mňa výhodnejšie, najať si profesionálnu firmu. Na Ekonomkách sa mi páčila ich stabilita, dôveryhodnosť a presvedčili ma recenzie, ako aj záruka ceny a množstvo spokojných klientov.”

Rozhodli ste sa pre murovaný dom alebo drevostavbu?

“Dlhšie som zvažoval obe možnosti, rozhodol som sa nakoniec pre murovaný dom. Je to pre mňa väčšia istota a záruka dlhšej životnosti stavby.”

V dome ste plánovali bývať sám. Akú dispozíciu ste zvolili?

“Vybral som si katalógový dom Katka a projektant ho ochotne prispôsobil mojim požiadavkám. Dispozícia domu je 3+1 a dal som si vybudovať aj garáž.”

Ako ste financovali novostavbu?

“Dom som dokázal financovať v hotovosti. Vďaka predaju predchádzajúceho domu som mal dostatok finančných prostriedkov na všetko, čo si stavba vyžadovala. Myslím si, že aj vďaka tomu všetko mohlo prebehnúť pomerne rýchlo.”

Do akej miery ste výstavbu domu nechali na stavebnú firmu?

“Zveril som im do rúk takmer všetko a dal som si postaviť dom “na kľúč”. Vybavili za mňa aj stavebné povolenie a čo ma milo prekvapilo, bolo to bez poplatkov navyše. Na stavbu som sa chodil pravidelne pozerať a sledoval som, ako dom rastie. Tešil som sa na zariaďovanie interiéru a dokončenie okolia domu.”

Aké zmeny vám nový domov priniesol?

“V dome sa mi býva naozaj skvele. Mám nižšie mesačné poplatky za energie a na účte mi zostalo dostatok peňazí na dokončenie okolia domu. Postupne robím oplotenie, záhradný domček a mám v pláne vybudovať aj prístrešok pre náradie a drevo. Som rád, že som sa rozhodol stavať. Nový dom mi priniesol mnoho pekného.”