Len 29 ročný Michal už býva vo vlastnom dome. Financovať ho dokázal vďaka Ekonomickým stavbám.

Michal niekoľko rokov býval so svojou priateľkou v podkroví rodičovského domu. Neskôr sa presťahovali do bytu, no chýbala im záhrada a sloboda bývania v dome. Rozhodli sa skĺbiť potrebu súkromia s výhodami bývania u rodičov a postavili si vlastný dom.

Čo vás najviac lákalo na bývaní vo vlastnom dome?

“Roky som žil v dome mojich rodičov. Podkrovie sme si s priateľkou prerobili na plnohodnotný byt, no časom sme zistili, že nám bývanie u rodičov nevyhovuje. Z dôvodu väčšieho súkromia sme si skúsili prenajať byt, no chýbala nám sloboda a sebarealizácia v záhrade a dielni. Preto sme sa rozhodli stavať.”

Ste pomerne mladý. Ako sa vám podarilo tento sen zrealizovať?

“Musím priznať, že sa nám to podarilo vďaka Ekonomickým stavbám. Bez ich finančných programov by sme to nedokázali. V banke by nám v tom čase neschválili potrebnú hypotéku a nemali sme nasporené peniaze. Využili sme však program Nulová hotovosť. Vďaka tomu sme mohli začať stavať.”

Vybrali ste si niektorý z katalógových domov?

“Nie, náš zvolený pozemok bol špecifický. Podľa územného plánu sme boli nútený postaviť druhú polovicu dvojdomu. Prvá polovica už stála a bola to drevostavba. My sme sa však rozhodli pre klasický murovaný dom. Mali sme teda individuálny projekt.”

Prečo ste nechceli drevodom?

“Chcel som kvalitnú stavbu, ktorá vydrží aj ďalšie generácie a budem ju raz môcť odovzdať svojim deťom. Osobne sa mi zdajú drevostavby menej kvalitné a ich životnosť je omnoho nižšia ako pri murovaných domoch. Stáva sa, že aj na našom území sa začínajú objavovať silné vetry, dokonca tornádo a preto by som nerád investoval do drevodomu.”

Dali ste si postaviť dom na kľúč alebo ste si stavbu sami dokončili?

“Stavbu sme si dokončili sami. Som zvyknutý na manuálnu prácu a tešil som sa na to, ako sa budem na stavbe domu podieľať. Raz ten príbeh rozpoviem svojim deťom. Od Ekonomických stavieb sme si prevzali holodom a dokočili sme si fasádu, oplotenie a interiér. V súčasnosti robím ešte chodníky a príjazdovú cestu. Konečne mám svoju dielňu a záhradu, kde môžem realizovať svoje tvorivé poslanie.”