Spoločný sen so záhradou a jazierkom

Životným snom manželov Holečkových bolo mať dom so záhradou a jazierkom. Pán Holeček pracoval ako tesár, pokrývač a vlastnými rukami postavil už niekoľko domov. Teraz mal možnosť priložiť ruku ku stavbe svojho vlastného domu.

Manželia Holečkoví mali jeden veľký spoločný sen – postaviť dom a vlastniť krásnu záhradu s jazierkom. Ako lokalitu si zvolili rodnú dedinu, v ktorej našli pokoj, súkromie a skvelých susedov v podobe priateľov z detstva.

Stavali ste svojpomocne, alebo ste využili služby niektorej zo stavebných firiem?
“Dom nám stavala stavebná firma. Prezerali sme si katalógy rodinných domov. Zamilovali sme sa do typového domu Kristína 8. Chceli sme bungalov a tento presne spĺňal naše očakávania.”

V ktorej fáze výstavby vám firma dom odovzdala?
“Najprv sme si dali postaviť dom na kľúč, no vo fáze hrubej stavby sme mali chuť priložiť ruku k dielu. Nakoniec sa nám to zapáčilo natoľko, že sme si dom dostavali svojpomocne. Som kutil, tesár, pokrývač a tešil som sa z príležitosti dokončiť svoj vlastný dom.”

Aký spôsob financovanie ste si zvolili?
“Firma Ekonomické stavby prináša množstvo možností financovania. My sme si zvolili program Nulová hotovosť, ktorý bol pre nás najvýhodnejší. Dom financujeme prostredníctvom hypotéky a z časti aj z vlastných zdrojov.”

V čom bolo pre vás najprínosnejšie využiť služby stavebnej firmy?
“Prakticky všetky starosti s prípravou stavby sme prenechali na nich. Vybavili nám stavebné povolenie a všetku administratívu. Keby sme mali celý dom od začiatku stavať svojpomocne, trvalo by nám to omnoho dlhšie.”

Ako často ste stavbu pozorovali?
“Prenajali sme si byt len pár metrov od stavby. To znamená, že sme stavbu mali neustále pod dohľadom. Denne sme robili na záhrade a upravovali pozemok. Zároveň sme pozorovali, ako dom rastie.”

Ako prebiehala výstavba?
“V marci sme prvýkrát zakopli do zeme a zhruba v júli sme mali dokončenú hrubú stavbu sťahovali sme sa v polke decembra, pred Vianocami.”

Aké výhody vám prinieslo nové bývanie?
“Na svojom dome si najviac užívame svoju terasu. V lete na nej trávime takmer všetok svoj voľný čas. Za správne rozhodnutie pokladáme aj samostatnú kúpeľňu v spálni. Výhodou vlastného bývania je nezávislosť. Už nám žiadny susedia nedupú nad hlavami, s nikým sa nemusíme deliť o spoločné priestory a môžme mať psíka, ktorý radostne pobehuje po záhrade.”