Rodinný dom – splnený sen

„ Pôvodne sme bývali v byte s rodičmi. Chceli sme mať vlastné súkromie, preto sme si chceli postaviť vlastný dom, preto sme nikdy ani nepremýšľali o kúpe bytu v meste. Manžel už od detstva vedel, že babka má veľkú záhradu a že by si tam chcel raz postaviť vlastný dom".

Výber domu a stavebné povolenie

„Zo začiatku sme chceli stavať svojpomocne, ale zistili sme, že by to bolo časovo a asi aj finančne zložité, preto sme využili možnosť dať si dom postaviť. Sami sme urobili aspoň maliarske práce. Chceli sme najprv aj inštalatérske práce cez bratranca, či elektorinštalácie cez suseda, ale nakoniec to padlo kvôli zárukám. Úplne prvý krát sme narazili na ES cez malý katalógový leták v schránke. Dôvodov bolo viac – cena, vybavenie papierovania a ďalšie. ES preto u nás zvíťazili".

Výber domu

„Mali sme už vytipované asi dva domy a len potom sme sa rozhodli podľa dispozície, ktoré neboli v katalógu uvedené. Hlavným kritériom bola samozrejme cena, ďalej dispozičné riešenie domu a vzhľad domu. Chceli sme poschodový dom".

Vybavenie stavebného povolenia od ES

„Sme časovo vyťažení a nikdy sme nerealizovali tak rozsiahlú vec, ani sme nevedeli na aké úrady ísť a čo všetko tam vybaviť".

Financovanie stavby

„Na počiatočný vklad sme použili svoje úspory zo stavebného sporenia. Na ďalšie financovanie sme už potrebovali krytie z hypotekárneho úveru".

Výstavby domu

„Stavbu sme sledovali denne – bývali sme vedľa u rodičov. Stavbu sme relatívne kontrolovali po odchode majstrov. Preto sme tiež mohli zasahovať do výstavby s našimi drobnými praktickými a estetickými zmenami, ktoré nás napadli až pri samotnej stavbe domu".

Život v novom dome

„K pôvodnému bývaniu by sme sa nikdy nevrátili. Mať dom je náš splnený sen, takže ísť naspäť do bytu k rodičom, to naozaj nie. Žije sa nám naozaj krásne vo vlastnom. Možno by sa niečo málo našlo čo by sme zmenili, ale sú to iba drobnosti, ktoré budeme riešiť až budeme mať deti".