Radostná cesta k vlastnému domu

Aj keď som si svoj dom chcel dať postaviť kompletne, neznamenalo to pre mňa, že by som v ES zložil peniaze na hromádku s výmenou za kľúče od nového domu. Chcel som mať prehľad a byť súčasťou celého procesu a to sa mi splnilo."

Pán Veselý býval s rodičmi v nájomnom byte v Prahe. V byte zostávať nechcel, pretože jeho majiteľ neustále zvyšoval nájom a byt si ani nemohol odkúpiť do osobného vlastníctva, čo bolo pre neho dosť nevýhodné.

V tejto situácii ma zachránila babička, ktorá mi darovala polovicu svojho pozemku. Vtedy som si mohol začať stavať svoj dom. Po všetkých prepočtoch som totiž zistil, že splátka na dom ma vyjde menej ako nájomné za byt. Nebol teda dôvod otáľať."

Vedel som, že potrebujem spoľahlivú stavebnú firmu, ktorá mi dom postaví kompletne. Internet bol pre nás najdostupnejší nástroj k vyhľadaniu tejto spoločnosti. Veľmi ma zaujalo spracovanie stránok Ekonomických stavieb. Na prvý pohľad pôsobili profesionálne – ponúkali veľkú škálu možností a služieb, čo mi pri ostatných stavebných spoločnostiach chýbalo."

Pán Veselý chcel mať detailný prehľad o tom, za čo vlastne platí, aké budú použité stavebné materiály.

V Ekonomických stavbách som mal stavbu „ako na tanieri". Mohol som tiež využiť aj ďalšie výhody, ako bol typový projekt, vybavenie stavebného povolenia či garancia pevnej ceny. Toto rozhodlo o mojej voľbe."

Investor si z katalógu domov vybral dom Miluška. Projekčné práce dali do pohybu vybavovanie stavebného povolenia a financovanie stavby, hneď za tým prišla na rad samotná realizácia.

Najskôr som si urobil jasno v tom, aké materiály a farby chcem v dome použiť. Zároveň ale dobre viem, že nie som žiadny stavbár, alebo odborník v tomto obore. Takže technickú stránku som s radosťou prenechal povolaným a ja som sa venoval skôr tým estetickým stránkam veci. Stavbu sme ale starostlivo sledovali a robili akúsi súkromnú fotodokumentáciu."

Po dokončení a odovzdaní domu sa klient nasťahoval a tešil sa z pocitu, ako sa bude prebúdzať vo vlastnom dome.

Ten pocit je na nezaplatenie! Nikdy predtým ma nenapadlo, že postaviť dom môže byť vlastne celkom ľahké a aký kúsok od spokojnejšieho života sme boli. Pravda je, že sa nám mnoho vecí zmenilo, pribudlo práce okolo domu a aj určitá zodpovednosť za vlastný majetok. Ale to sú vlastne celkom príjemné zmeny, pretože si budujeme vlastný nový domov."

Pán Veselý