Dom ako oáza súkromia a ticha

Je to už 8 rokov, odkedy sa manželia Macháčekoví nasťahovali do svojho novopostaveného domu. Hodnotia to ako správny krok. Na financovanie domu sa nepozerajú so strachom, vidia to ako veľmi výhodnú investíciu.

Sú ľudia, ktorí si nevedia predstaviť iný život ako život v dome. Keď raz ochutnáte pocit súkromia, ticha, pohody a slobody, ktorú rodinný dom ponúka, ťažko chcieť niečo iné. Podobne to mal aj Aleš so svojou rodinou. Preto sa pred viac ako 8 rokmi pustili do stavby a dnes si užívajú život vo vlastnom.

Čo na svojom dome máte najradšej?

„Záhrada, terasa, krbové kachle a atmosféra živého ohňa, pri ktorom máte chuť sedieť až do rána a len tak ho pozorovať. To sú veci, ktoré vám život v byte neponúkne.

Veľkou výhodou je aj pocit súkromia a ticha. Zapnúť vysávač bez výčitiek kľudne aj o polnoci, alebo nechať deti dupať a tancovať v kuchyni, počúvať nahlas hudbu a v noci zaspať v absolútnom tichu. To je sloboda, ktorú vám dá len dom. A preto ho mám rád.”

Čo v dome radi robíte, keď práve nemáte žiadne povinnosti?

„Počas letných večerov radi pozveme priateľov na grilovačku a v zime je krásne s nimi posedieť pri krbe. Obzvlášť ten krb mám veľmi rád.”

Mali ste niekedy strach, či dokážete splácať hypotéku?

„Splátok som sa nikdy nebál. Je to o uhle pohľadu. Stavbu svojho domu vidím ako skvelú investíciu a pokrytie potreby komfortného bývania pre moju rodinu. Zdá sa mi to múdrejšie ako platiť niekomu nájomné v rovnakej výške a neustále zažívať pocit neistoty. Bývanie v dome veľa zmenilo. Prinieslo nám to do života kľud a spokojnosť.”

Dali ste si postaviť dom stavebnou firmou?

„Áno, mám náročné zamestnanie a bolo to pre nás jednoduchšie. Stavebná firma vybavila aj stavebné povolenie a ušetrila nám tak mnoho času, ktorý by som strávil administratívou. Niekedy je dobré, nechať povinnosti na druhých. Zostane nám tak viacej času na veci, ktoré milujeme.”

Každý z nás si praje naplniť svoju potrebu bývania čo najkomfortnejšie. A každý z nás potrebuje nájsť spôsob ako. Nie je šikovné, dať si postaviť dom a využiť výhodné spôsoby financovania, ktoré sa nám v dnešných dňoch ponúkajú? Zaplatíte mesačne podobne vysokú sumu, ako keby ste platili nájom lepšieho bytu v meste. Ale ten byt o pár rokov nebude váš. Raz sa z neho budete musieť vysťahovať a nikdy neviete kedy k takej situácií príde. Vlastný rodinný dom je istota a investícia, ktorá vám rokmi rastie, zatiaľ čo vy si užívate komfort a pocit bezpečia.