Vlastný dom ako ďalší krok

Manželia mali na výber, či urobia prístavbu ku starému domu, alebo si postavia nový. Ako to nakoniec dopadlo?

Manželia Klabanoví bývali v starom dome spolu so svojou babičkou, švagrinou a jej priateľom. Rozhodli sa pre väčšie súkromie.

Prečo ste sa rozhodli postaviť si nový dom?

„Keby sme mali k domu urobiť prístavbu, museli by sme prerobiť aj pôvodný dom. Jeho steny boli totiž z drevených trámov a tie by bolo treba vymeniť. Ešte väčším dôvodom však bola potreba súkromia a osamostatnenia sa. Našli sme si teda stavebnú firmu a pustili sa s ňou do spolupráce.”

Dali ste si postaviť dom na kľúč?

„Keďže sme nemali dostatok skúseností s výstavbou domu a pracovali sme fakticky na tri smeny, bolo pre nás najlepším riešením, dať si postaviť dom na kľúč.”

Podľa akých kritérií ste si vyberali stavebnú firmu?

„Stavebnú firmu sme si vybrali podľa najvýhodnejšej ponuky pre našu vtedajšiu situáciu. Padol nám veľmi vhod program financovania s názvom Nulová hotovosť. S rovnakou stavebnou spoločnosťou, akú sme si vybrali, stavali aj naši dvaja známi. Takže sme vedeli, že je to spoľahlivá firma s kvalitne odvedenou prácou a zodpovednými ľuďmi.”

Vybrali ste si dom z katalógu?

„Vybrali sme si jeden z katalógových domov, ktorý sme si dali upraviť podľa svojich potrieb. Išlo o moderný 4 izbový bungalov.“

Čo nasledovalo po výbere domu?

„Následne začalo vybavovanie administratívy a dohodnutie financovania domu. Získať hypotéku bolo pre nás náročnejšie, no nakoniec sa nám to podarilo. Stavebné povolenie nám vybavili bez ďalších poplatkov, čo nás potešilo, pretože s takým niečím sme sa tiež predtým nestretli a ani sme nevedeli, čo k tomu vlastne potrebujeme.”

Ako ste prežívali samotnú výstavbu domu?

„Keďže sa stavalo na našom pozemku, v susedstve spomínaného staršieho domu, stavbu sme mali denne pod dohľadom. Videli sme každý ďalší krok a keď bol priestor rozhodnúť sa pre zmenu, promptne sme to konzultovali s manažérom stavby. Takto sme si postupne tvorili svoj nový domov v spolupráci so stavebnou firmou. Bolo to krásne.”

A v čom vidíte výhody oproti predchádzajúcemu zdieľanému bývaniu?

„Určite tu máme viac súkromia a aj viac miesta na život. Teraz máme aj vlastnú záhradu, na ktorej je stále kopec práce. S úsmevom tomu hovoríme „nekonečný príbeh“. Manžel sa prednedávnom pustil do stavby pracovnej dielne a teší sa na to, keď bude hotová. Má záľubu v renovovaní svojich starých motoriek a už sa nevie dočkať, ako si ich bude zveľaďovať vo svojej vlastnej dielni.”