Tomášov príbeh o ceste k vlastnému domu

Pán Tomáš túžil po vlastnom dome a vymyslel to naozaj šikovne. Dnes, po desiatich rokoch života vo svojom, môže zhodnotiť, že jeho rozhodnutie stavať bolo správne. A spôsob, akým si nastavil mesačné výdavky je návodom pre mnohých, ktorý možno rovnako snívajú o dome, ale majú strach, či by dokázali splácať hypotéku.

Pán Tomáš je ideálnym príkladom toho, že keď si financie dobre nastavíme, môžme bývať v dome za cenu nájmu, postupne splácať hypotéku a o pár rokov si užívať pocit vlastníctva.

Namiesto toho, že by sme neustále platili niekomu vysoký nájom a nikdy nevlastnili nehnuteľnosť.

Aké bolo vaše predchádzajúce bývanie?

„Kedysi som býval v podnájme, no keď som sa rozhliadol aj po iných možnostiach, zistil som, že za podobné mesačné náklady môžeme začať stavať svoj vysnívaný dom a zakrátko bývať vo vlastnom.”

Rozhodli ste sa osloviť stavebnú firmu?

„Áno. Stavebné firmy dnes ponúkajú svojim klientom priateľské spôsoby financovania, prispôsobené možnostiam mladej rodiny. Máme dve malé deti, náročnú prácu a žiadne skúsenosti so stavbou domu. Preto sme sa rozhodli osloviť stavebnú firmu.

Program financovania s názvom Mladá rodina nám umožnil nastaviť mesačné splátky tak, že naše náklady na život v dome sú takmer rovnaké, ako predtým, keď sme platili mesačný nájom bytu.”

Mali ste z hypotéky strach?

„Hypotéky sme sa nikdy nebáli. Ako hovorím, naše mesačné náklady sú podobné a rokmi sa situácia iba zlepšuje. Úrokové sadzby klesajú a príjmy do domácnosti naopak rok, čo rok stúpajú. Dnes to bude už 10 rokov, čo bývame v dome a svoje rozhodnutie neľutujeme.”

Ukážkovo ste si znížili aj náklady na energie. Ako ste si to nastavili?

„Vďaka vlastnému vrtu máme vodu prakticky zdarma. A náklady na elektrinu sú minimálne vďaka malej, fotovoltaickej elektrárni. Plyn, ktorý v dnešnej dobe zažíva najväčší cenový boom sme nezavádzali. V zime kúrime krbom, ktorý navyše vytvorí nádhernú atmosféru a teplo domova. Mám to rád.”

Dáva vám dom to, čo vám byt nevedel ponúknuť?

„Samozrejme. Prichádzam denne do styku s mnohými ľuďmi. Moje povolanie je náročné a preto je pre mňa veľmi dôležité nájsť doma pokojnú atmosféru, príjemné prostredie pre oddych, súkromie a ticho. Byt by mi nikdy neponúkol také možnosti ako dom so záhradou.”

Čo na svojom dome milujete?

„V lete sa deti denne kúpu v bazéne, zatiaľ čo my s manželkou relaxujeme na terase. Radi u seba privítame aj kamarátov, či rodinu. Stretnúť sa s priateľmi na záhrade počas letného večera je na nezaplatenie. Rovnako ako aj pozorovať svoje deti, ako šťastne behajú a hrajú sa. Sadnúť si na gauč a hľadieť do krbu je môj obľúbený spôsob relaxovania.”

A čo dispozícia domu? Ste s ňou aj po rokoch spokojní?

„Na dispozícií domu by sme nič nemenili. Rozhodli sme sa pre menší, poschodový dom. My s manželkou obývame spodnú časť, kde sa nachádza aj veľká kúpeľňa a kuchyňa, no a deťom patrí poschodie. Teším sa aj z garáže, ktorá mi predtým počas bývania v bytovke chýbala.”