Stavba na kľúč, so všetkým čo k tomu patrí

Sen o novom dome mali aj manželia – tridsiatnici z Hlohovca. Mali síce vlastný byt, ale bolo to v paneláku so všetkými nevýhodami, čo k tomu patria … Zlé dispozičné riešenie bytu, nedostatok súkromia a navyše k tomu mali psíka, ktorého bolo treba „venčiť“. Bola to teda otázka času zmeniť  bývanie v paneláku za bývanie v rodinnom dome, ktorý by odstránil všetky panelákové nedostatky.

Rozhodovali sme sa pre stavbu na kľúč a mysleli sme to doslova. Chceli sme aby nám stavebná firma zabezpečila komplexné služby  – od projektu až po dokončenie stavby. Začali sme teda získavať informácie o jednotlivých firmách v regióne, sledovali sme časopisy so stavebnou problematikou. Myslím, že to bol časopis Dom a byt , kde sme narazili na Ekonomické stavby. Potom to už bolo jednoduché – dohodli sme si stretnutie.

Na prvom stretnutí manželia ešte nemali predstavu o budúcom dome. Z hotových projektov sa rozhodli sa pre typový dom SLAVKA – je to nízkopodlažný dom so štyrmi miestnosťami a s úžitkovou plochou do 100 m2. Pre stavbu na kľúč mali hneď  niekoľko dôvodov.

„Dnes v čase automatizácie a informačných technológií sa bez odborníkov v mnohých oblastiach nezaobídeme. Časy, keď si človek pomocou rodiny a susedov svojpomocne postavil dom sú nenávratne preč. Vyznať sa v obrovskej ponuke stavebných materiálov a technológií je dnes pre laika takmer nemožné. Ide o to, aby mal šťastie a natrafil na tých správnych…My sme sa nad možnosťou „svojpomocnej“ výstavby nezamýšľali aj preto, lebo sme veľmi vyťažení a trpíme nedostatkom času. Ďalším z dôvodov bolo vybavovanie administratívnych záležitostí – stavebného povolenia – aj v tom sme sa spoľahli na odborníkov – preto nás potešila táto služba Ekonomických stavieb.

Manželia začiatok stavby prefinancovali  z predaja bytu zvyšok stavby riešili hypotekárnym úverom. Rozpočtová vopred dohodnutá cena zostala nezmenená :

„Určite je to príjemný pocit, keď človek vie, že na konci zaplatí dohodnutú čiastku a má istotu, že nebude platiť horibilnú sumu, na čo nie je pripravený. Aj tu bolo všetko v poriadku a podľa dohody“

Dnes sa o svojom dome vyjadrujú ako o „vydarenom dieťati“ . Okolo domu ich čaká ešte mnoho práce : oplotenie, trávniky, chodníky – tie už ale vnímajú ako aktívny odpočinok….