Stavba domu na kľúč

Mladá rodina zo Zlatých Moraviec bývala v malom domčeku. Ich dve deti však rástli a oni časom pocítili potrebu presťahovať sa do väčšieho. Vo svojom okolí vyhľadali pre nich dôveryhodnú stavebnú spoločnosť. Pohrávali sa aj s myšlienkou drevodomu, no uvedomovali si jeho nevýhody a tak vsadili na istotu a pustili sa do stavby murovaného domu.

Čo bolo pre vás pri stavbe domu dôležité?

“Keď sme sa rozhodli, že si necháme postaviť dom od stavebnej spoločnosti, vyberali sme si tú najlepšiu v našom okolí podľa referencií. Rozhodujúca bola samozrejme aj cena, rýchlosť stavebných prác a kvalita vyhotovenia. Na webe sme našli Ekonomické stavby a zaujali nás ich programy. Program Mladá rodina sa nám pozdával.”

Aka ste financovali stavbu?

“Na dom sme si vzali hypotéku a ako som spomínal, rozhodli sme sa pre program Mladá rodina. Počiatočná investícia bola veľmi nízka a splátky sme si nadstavili tak, aby to neohrozilo naše navyknuté fungovanie. Tiež sme využili pomoc od štátu, vďaka ktorej boli úverové splátky nižšie. Na moje prekvapenie to všetko prebiehalo pomerne rýchlo a bezproblémovo.”

Ako ste zvládli administratívu?

„ES majú v tomto skvelú službu – vybavujú stavebné povolenie úplne zadarmo. Som pracovne dosť vyťažený, navyše máme dve malé deti. Administratíva okolo novostavby ma dosť odrádzala, no nakoniec to pre nás nebol žiaden problém.”

S pomínate si na začiatky stavby? Aké to bolo?

“ Áno, v tom období som riešil dosť vecí naraz, napríklad aj zmenu zamestnania. Keď sme sa mali rozhodovať, aký druh strechy, či typ obvodového muriva použiť, rád som si nechal poradiť od odborníkov. Prípravné práce prebehli hladko a výstavba domu trvala cca 1 rok.”

Aké vidíte najväčšie výhody bývania v dome?

“V dome je viac miesta, čo znamená viac slobody a pokojnejšia domácnosť. Deti majú svoje detské izby a v lete sú celé dni vonku na záhrade. Pre mňa je najväčšou výhodou byť mimo rušného mesta a užívať si súkromie.”