Novostavba na kľúč namiesto zbytočných investícií do opráv starého domu

Dvadsaťtri rokov žili spokojne v paneláku. Život v byte im nevadil aj preto, že mohli cez víkend chodiť na chatu. Starý dom, ktorý slúžil len na rekreáciu, ale začal v posledných desiatich rokoch rodinu Petera Miškanina stáť príliš veľa energie aj peňazí na neustále opravy. Manželia sa preto rozhodli, že namiesto do nekonečných rekonštrukcií investujú do nového rodinného domu, kam sa presťahujú natrvalo.

Štvorčlenná rodina strávila väčšinu života v paneláku. Málo priestoru a nedostatok súkromia im kompenzovali víkendy na záhrade starého rodinného domu, ktorý manželom Miškaninovým a ich deťom slúžil ako chalupa. Každý, kto mal niekedy starý dom, vie, koľko je okolo neho práce, a že to človeka môže po nejakom čase skôr otráviť. “Namiesto nekonečných opráv a chodenia na dôchodku na chatu, ktorá sa nám rozpadá, sme sa rozhodli pre nový domček, kam sa natrvalo presťahujeme,” hovorí Peter Miškanin.

Nový dom so záhradou a garážou, kam sa pohodlne zmestí celá rodina, si nechali Miškaninovi postaviť od stavebnej firmy na kľúč. “V tejto uponáhľanej dobe bola pre nás stavba na kľúč jediná možnosť. Obaja pracujeme na zmeny, inak by to bolo pre nás veľmi zložité,” vysvetľuje Peter Miškanin, prečo sa rozhodli radšej pre pomoc od odborníkov namiesto stavby vlastnými silami. “Od začiatku sme vedeli, že chceme murovaný dom. Ideálne aj nízkoenergetický. A v katalógu Ekonomických stavieb sme našli typ domu, ktorýpresne zodpovedal našim predstavám,” dodáva.

Okrem voľby typu domu býva pre mnoho rodín, ktoré o kúpe rodinného domu uvažujú, dôležité financovanie stavby. Rodina Miškaninova využila na stavbu domu svoje úspory a zbytok doplnila hypotékou. Finančných programov, ktoré stavebná firma v rámci svojich nadstavbových služieb ponúka, tak nevyužili. “Ekonomické stavby ponúkli podmienky, ktoré nám vyhovovali. Typový projekt nám k tomu v priebehu stavby upravili podľa našich predstáv. Bolo veľmi príjemné mať istotu, že cena rozpočtu je pevná a nemenná,” dopĺňa Petra Miškanina jeho manželka.

Nový dom už stojí a spokojná rodina si ho nemôže vynachváliť. Najobľúbenejšou časťou nového príbytku sa vraj hneď stala terasa, kde sa celá rodina môže stretnúť bez toho, aby sa tlačila v malej miestnosti v bytovke. Terasu a záhradu si užíva aj ich mačka. “Stavbu na kľúč by som odporučil bez zaváhania, obzvlášť po osobných skúsenostiach s nekonečným trápením na úradoch pri opravách starého domu. Ekonomické stavby za nás vybavili všetko, vrátane stavebného povolenia. My sme s tým mali len zlé skúsenosti, takto sme to mali bez starostí,” dopĺňa Peter Miškanin.