Byt, alebo rodinný dom? Jasná voľba, hovorí mladý pár

 

Vyrastali v rodinnom dome. A už od detstva snívali o tom, že si raz podobné bývanie zaobstarajú aj pre seba. Teraz sa mladej rodine Szullovcov tento sen vďaka Ekonomickým stavbám splnil. S tým, či byt alebo rodinný dom, neváhali ani minútu, hovorí mladý pár.

Sen o vlastnom bývaní má veľa z nás už od detstva. Rovnako to mal aj mladý pár, rodina Szullovcov. Obaja od detstva vyrastali v domčeku so záhradou. Oplatí sa v dnešnej dobe skôr investovať do vlastného domčeka ako do nájomného či panelákového bytu? A dať prednosť novostavbe, alebo skôr staršej výstavbe?

Mladý pár Szullovcov mal o svojej životnej investícii od samého začiatku jasno. Na myšlienku zaobstarať si vlastné bývanie ich podobne ako veľa mladých rodín pred nimi priviedla predovšetkým túžba osamostatniť sa. A začať spoločný rodinný život. „Boli sme však zvyknutí na život v rodinnom dome, o kúpe bytu sme ani neuvažovali,“ hovorí mladá pokladníčka z Nitrianskeho kraja.

Myšlienka dať si postaviť vlastný domček namiesto kúpy nejakého už postaveného rodinného domu pritom vznikla už dávno predtým, ako si mladý pár vôbec kúpil pozemok. „Vždy sme snívali o vlastnom dome,“ dodáva Szullová s tým, že ich lákala aj stavba svojpomocne. „Je to finančne výhodnejšie. Ale nebolo to možné z časových dôvodov.“

Stavebnú firmu, vďaka ktorej sa im ich sen o pár rokov neskôr splnil, objavili náhodou v tlači. „Ovplyvnilo nás hlavne to, že firma ponúkala, že všetko vybaví za nás,“ vysvetľuje jej manžel, ktorý z aspektov bol pre nich rozhodujúci. „Pre výber firmy boli však hlavné dobré referencie.“ Stavbu rodinného domu na kľúč pritom mladý pár plánoval niekoľko rokov dopredu.

„Prvýkrát sme sa s poradcom Ekonomických stavieb, pre ktoré sme sa rozhodli, zišli niekoľko rokov predtým, než sme začali stavať. Bolo to v období, keď sme o stavbe vlastného domu ešte len uvažovali. Keď už sme boli pevne rozhodnutí, stretli sme sa znova a uzavreli sme zmluvu,“ hovorí Szull.

Počas toho obdobia sa postupne dotvárala aj predstava o podobe vlastného bývania. „Predstavu o tom, ako by mal domček vyzerať, sme mali. Nakoniec sme si vybrali dom Lucie 6 – Oliver z katalógu, ktorý firma s už hotovými projektmi má k dispozícii,“ dopĺňa ho manželka a dodáva: „Za rovnaké peniaze sme si vybrali väčší dom. Rozloženie miestností bolo pritom také, aké sme chceli.“

Bývajú v hustejšej zástavbe, zvolili tak variant bez garáže a záhrady. „Obmedzovala nás veľkosť pozemku,“ dokresľuje výber mladý pár, ktorý sa dnes teší z krásneho domčeka s dispozíciami 4+kk. Samotná stavba podľa mladého páru vraj už bola rýchla. „Zmluvu sme podpísali v decembri a stavať sa začalo už na jar nadchádzajúceho roka, teda v marci. Medzitým firma zariadila všetky povolenia a my sme si v banke vybavili hypotéku. Sami sme riešili len napojenie pozemku na plyn a elektrinu a výkop kanalizácie,“ uvádzajú k tomu, ako financovali stavbu domu, so spokojným úsmevom na perách Szullovci. Potom už vraj všetko bežalo podľa plánu. „Zmenili sme potom ešte farbu okien, aby lepšie ladila. Inak zostalo všetko bez zmeny,“ uzatvára šťastný pár.