Veľký životný krok

Pani Klára bývala spolu s manželom a dvoma deťmi v rodičovskom dome. Cítili sa tam však stiesnene a to ich priviedlo k veľkému životnému kroku – ku stavbe vlastného domu.

Rodinka uvažovala nad prístavbou, to im však u rodičov neprešlo. Kvôli strachu z hypotéky zvažovali, či v dome zostať, alebo uprednostniť väčší životný komfort a postaviť si vlastný dom, v ktorom by deti mali svoje detské izby. Dnes sú vďační za to, že sa rozhodli stavať.

Čoho ste sa báli, keď ste zvažovali, či stavať alebo nie?

„Báli sme sa hypotéky. Premýšľali sme, čo sa nám viac oplatí. Či zostať bývať u rodičov, zväčšiť rodičovský dom, alebo stavať vlastný. Keď sme si však spravili rozpočet a naplánovali financovanie, vedeli sme, že to zvládneme.“

Aký dom ste sa rozhodli postaviť?

„Chceli sme klasický murovaný dom. Rozhodli sme sa pre menší bungalov. Vybrali sme si jeden z typových domov katalógu Ekonomických stavieb. Urobili sme v ňom len drobné úpravy aby nám priestorovo vyhovoval a splnil naše potreby.”

Zvažovali ste aj drevostavbu?

„Nie, drevostavby sme sa báli. Ako hovorím, boli sme od začiatku rozhodnutí pre murovanú klasiku.”

Prečo ste sa rozhodli dať si postaviť dom na kľúč?

„So stavbou domu sme my ani naši príbuzní nemali skúsenosti. Navyše sme aj dosť pracovne vyťažení a neviem si predstaviť, ako by sme popri práci riešili ešte aj stavbu domu. Bolo by to na úkor rodiny a pohody a to sme nechceli. Nechať všetko na stavebnú firmu bolo pre nás ideálnym riešením.”

Čo sa vám na vlastnom dome páči najviac?

„To, že je náš. Možnosť zariadiť si ho podľa seba. Nastaviť si vlastný spôsob fungovania rodiny a neprispôsobovať sa rodičom. Súkromie a väčší priestor na život. Deti majú svoje samostatné, oddelené izby a my sme radi, že sme im tento komfort mohli dopriať.”

Máte už všetko dokončené, alebo vás ešte čakajú dokončovacie práce v dome a jeho okolí?

„Ešte nás toho veľa čaká, ale bývame a to je hlavné. Nebudeme sa nikam ponáhľať a všetko si dokončíme keď príde ten správny čas. Potrebujeme si upraviť záhradu, vytvoriť pekný vstup do domu, terasové sedenie pred domom a máme v pláne vybudovať aj bazén.”

Ako sa vám v dome býva? Bolo to dobré rozhodnutie?

„Určite áno, je to náš bezpečný prístav, kde si vždy vydýchneme od všetkých starostí, s ktorými sa stretávame v práci a vo vzťahoch s okolím. Rodina je základ, domov je miesto, ktoré nám pomáha prekonať všetky prekážky a preto sa doňho oplatí investovať.”